8 styczeń 2023

W Roku Tetmajera powstanie park rzeczny jego imienia

zdjęcie: W Roku Tetmajera powstanie park rzeczny jego imienia / fot. PAP
fot. PAP
W 2023 roku – Roku Włodzimierza Tetmajera – w Krakowie powstanie park rzeczny jego imienia. Teren został przekazany wykonawcy i wkrótce ruszą prace. Wartość inwestycji to prawie 6,3 mln zł.
REKLAMA

„Teren został przekazany wykonawcy. Przestrzeń parku zajmuje powierzchnie wzdłuż ul. Tetmajera od parkingu aż po zbiornik wodny Pasternik i teren leśny graniczący z uroczyskiem w Rząsce” – poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Park rzeczny ma powstać w 2023 r., który to Senat RP ustanowił – z inicjatywy Muzeum Krakowa – Rokiem Włodzimierza Tetmajera.

Inwestycja obejmuje zrewitalizowanie i zagospodarowanie terenu wzdłuż ul. Włodzimierza Tetmajera. W parku nasadzona zostanie zieleń, będą ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe. Powstanie też siłownia zewnętrzna, huśtawki. Przy stawie Pasternik wybudowany ma być trejaż oraz budynek sanitariatu. Zbudowane zostaną również pływające pomosty na przeciwległych brzegach zbiornika.

Wartość inwestycji to prawie 6,3 mln zł – w tym 5 mln zł pochodzi z rządowego funduszu Polski Ład, pozostałe środki to wkład miasta.

Włodzimierz Tetmajer urodził się 31 grudnia 1861 r. w Harklowej, a zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przede wszystkim znanym ze swoich obrazów, grafik oraz działalności społecznej i politycznej. W swoim malarstwie tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe, czerpiąc m. in. z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nakło
0.2°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 16:44
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nakle

kiedy
2023-03-23 19:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-15 16:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-26 18:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany