27 maj 2021

Morawiecki: dzięki środkom z UE będziemy mogli poprawiać poziom życia mieszkańców w każdym zakątku Polski

zdjęcie: Morawiecki: dzięki środkom z UE będziemy mogli poprawiać poziom życia mieszkańców w każdym zakątku Polski / fot. PAP
fot. PAP
Dzięki środkom z UE będziemy mogli poprawiać poziom życia mieszkańców w każdym zakątku Polski; nie słuchajcie tych, którzy sądzą, że my chcemy dzielić, moim jedynym pragnieniem jest to żeby łączyć Polskę w jedną spójną, solidarną Rzeczpospolitą - mówił w czwartek podczas Dnia Samorządu Terytorialnego premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA

W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się uroczystość z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. W spotkaniu wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, a także szef MSWiA Mariusz Kamiński i wiceszef tego resortu Paweł Szefernaker. Podczas uroczystości przedstawiciele samorządów otrzymali od premiera i ministra SWiA odznaczenia.

Szef rządu podziękował samorządowcom na różnych szczeblach, którzy - jak mówił - doskonale zdają sobie sprawę przed jakimi wielkimi wyzwaniami stoimy, ale "także szansami związanymi z bezprecedensowym budżetem pozyskanym z UE - to jest te 770 mld".

"W każdym zakątku Polski będziemy mogli poprawiać poziom życia mieszkańców dzięki temu" - dodał.

Przywołał też Polski Ład - nowy program Zjednoczonej Prawicy. Jak mówił, to ma być rzeczywiście "nasz polski ład, który w odpowiedni sposób łączy ze sobą kropki na rysunku: samorządowe, rządowe, przedsiębiorców, pracowników w ramach Rady Dialogu Społecznego, w ramach budowy konsensusu społecznego".

"Nie słuchajcie tych, którzy sądzą, że my chcemy dzielić. Moim jedynym pragnieniem jest to, żeby łączyć Polskę w jedną spójną opowieść. W jedną spójną, solidarną Rzeczpospolitą" - powiedział Morawiecki.

Premier zaznaczył, że przez pięć lat rządów PiS przyrost dochodów w samorządach to łącznie 21-22 mld zł. "Przez osiem poprzednich lat to było 12 mld zł" - mówił.

"Nasz program usprawniania instytucji finansowych, fiskalnych, instytucjach publicznych państwa polskiego doprowadził do tego, że w państwa budżetach pojawiło się proporcjonalnie więcej środków w porównaniu do poprzedniego okresu" - mówił Morawiecki.

Podkreślił również współpracę z samorządowcami niezależnie od barw politycznych. W tym kontekście przypominał o kilku założeniach Polskiego Ładu, w tym o rozwoju infrastruktury, rozwoju internetu szerokopasmowego, a także inwestycjach, które - jak mówił - powinny być zrobione nawet 50 lat temu.

Premier podkreślał także konieczność reformowania instytucji, w tym instytucji finansowych tak, by - jak mówił - "były bardziej sprawiedliwe".

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zwracając się do samorządowców zaznaczył, że samorząd terytorialny jest "niezwykle istotnym elementem funkcjonowania naszego państwa".

"Jeżeli mówimy o silnym polskim państwie to nie myślimy o silnym rządzie. Tak, rząd ma być silny, ale ma być również silny samorząd współpracujący z rządem tak, abyśmy szybko i skutecznie rozwiązywali wspólnie problemy zwykłych ludzi" - powiedział Kamiński.

Dodał, że nie ma "spraw prowincjonalnych". "To są nasze wspólne sprawy, które musimy rozwiązywać skutecznie" - mówił. "Skończył się czas w naszym kraju, gdzie była Polska a, b i c. Tego już nie ma i to nie powróci, nie może powrócić" - wskazał.

Kamiński zaznaczył, że samorządy muszą mieć poczucie, że zawsze mogą liczyć na władze centralne. Nawiązał również do akcji szczepień, która - jak podkreślił - musi być teraz priorytetem.

"Mamy czas pandemii, chcemy jak najszybciej wyjść z tego trudnego okresu, żebyśmy mogli wrócić do normalnego życia. Żeby życie i zdrowie naszych sąsiadów, obywateli nie było zagrożone musimy skutecznie i szybko zorganizować akcję szczepień. Od was bardzo wiele zależy" - powiedział.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker pogratulował wszystkim odznaczonym w czwartek samorządowcom. "Dołączycie Państwo do grona ponad 700 polskich samorządowców, którzy są zasłużeni dla samorządu" - powiedział Szefernaker.

"Bardzo często zdarza się, że w opinii publicznej stara się samorząd i rząd przeciwstawiać. My jesteśmy członkami jednej wspólnoty, która jest odpowiedzialna za to, aby mając różne zadania wspólnie rządzić" - podkreślił.

Zaznaczył, że ponad 90 proc. aktów prawnych przygotowywanych przez rząd jest pozytywnie opiniowanych przez stronę samorządową. "Dumny jestem z tego, że w tym czasie pandemii co tydzień spotykamy się z przedstawicielami wszystkich korporacji samorządowych, tak żeby ustalać, jak ma wyglądać Narodowy Program Szczepień" - mówił.

"Cztery dni po przedstawieniu przez pana premiera głównych tez dotyczących polskiego ładu spotkaliśmy się z panem ministrem Niedzielskim właśnie w ramach komisji wspólnej rządu i samorządu i rozmawialiśmy o tym, jak ma wyglądać reforma służby zdrowia" - przypomniał dodając, że w najbliższy poniedziałek odbędzie się spotkanie z ministrem finansów dotyczące finansów oświaty.

Zaznaczył również, że najważniejsze jest to, że rząd razem z samorządem prowadzą dialog, bo "Polska jest jedna i wszyscy powinniśmy o tym pamiętać". "Pomimo tego, że często mamy różny sposób patrzenia, to powinniśmy na końcu pamiętać o tym, że te wszystkie reformy, wszystkie programy nie są przeciw komukolwiek. One są dla naszych mieszkańców, dla tych wszystkich, którzy nas wybrali i musimy współpracować" - wskazał.

"11 lat temu na 20-lecie samorządu w Polsce śp. prezydent Lech Kaczyński życzył samorządowcom powodzenia i powiedział, że +powodzenie samorządów, to powodzenie Rzeczpospolitej+. Ja również życzę Państwu powodzenia, bo każdy państwa sukces, najmniejszy w waszej małej ojczyźnie, jest sukcesem Rzeczpospolitej" - dodał.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk, Mateusz Roszak, Rafał Białkowski, Bartłomiej Figaj

mchom/ mro/ rbk/ bf/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nakło
16.1°C
wschód słońca: 06:58
zachód słońca: 18:17
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nakle

kiedy
2022-10-14 19:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-12 19:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa w...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-13 17:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-07 18:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany