4 sierpień 2022

W sprawie CPK zrobimy audyt

zdjęcie: W sprawie CPK zrobimy audyt / fot. PAP
fot. PAP
Jeśli wygramy wybory, w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego zrobimy audyt; jeśli z audytu wyjdzie, że warto coś takiego budować, raczej postawimy na rozbudowę istniejących lotnisk, takich jak Modlin - mówił w czwartek w szef klubu KO Borys Budka.
REKLAMA

Przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Borys Budka został zapytany w czwartek w Polsat News, czy jeśli PO wygra wybory w 2023 roku, zawiesi budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Zrobimy po pierwsze audyt, po drugie postawimy na porty regionalne, po trzecie rozliczymy tych wszystkich, którzy chcą się na tej inwestycji uwłaszczyć, którzy rozkradają miliony złotych" - odpowiedział Budka.

Dopytywany co będzie, jeśli z audytu wyjdzie, że to się jednak Polsce opłaca podkreślił: "Gdyby tak miało być, będziemy rozmawiać jak rozbudowywać istniejące lotniska, chociażby Modlin, wspierać porty regionalne. Dlatego, że cała ta idea jest absurdalna w swoim założeniu, megalomańska. Dzisiaj sprowadza się do tego, że garstka ludzi robi olbrzymie pieniądze na tym, że pilnują pustej łąki" - mówił szef klubu KO.

"Ktoś narysował kółko na mapie, potem kilka kresek i dziś na krzywdzie ludzkiej chce budować coś, co się ekonomicznie nie opłaca" - dodał polityk.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe, które zakładają wybudowanie prawie 2000 km nowych linii kolejowych dużych prędkości prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. Inwestycje kolejowe CPK umożliwią dojazd do CPK z większości miast w Polsce w czasie do 2,5 godz.

CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nakło
16.1°C
wschód słońca: 06:58
zachód słońca: 18:17
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nakle

kiedy
2022-10-14 19:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-12 19:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa w...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-13 17:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-07 18:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany