Polski Związek Wędkarski osiągnął zamierzone cele w negocjacjach z PGW Wody Polskie

zdjęcie: Polski Związek Wędkarski osiągnął zamierzone  cele w negocjacjach z PGW Wody Polskie / pixabay/5252667
W efekcie prowadzonych negocjacji między Prezesem PGW Wody Polskie Krzysztofem Wosiem, a Prezesem Polskiego Związku Wędkarskiego Beatą Olejarz i pełnomocnikami PZW doszło do porozumienia w dwóch, z trzech kluczowych kwestii. W efekcie rozmów udało się osiągnąć kompromis, zawieszona została „Opłata krajowa” i nastąpił powrót do wzoru umowy z 2019. Dobrą informacją dla wędkarzy jest wycofanie zakazu stosowania zanęt, tym sezon letni został uratowany.

Rewizja „Opłaty Krajowej”

Obie strony doszły do konkluzji, że program „Opłaty Krajowej” w tej formie nie może być stosowany i należy wspólnie wypracować nowe mechanizmy. PZW zadeklarowało pełną współpracę i pomoc w opracowaniu nowego programu, który uwzględniałby kluczowe postulaty użytkowników wód śródlądowych w Polsce. Podczas negocjacji osiągnięto zatem kompromis - powrót do poprzedniego wzoru umów rybackiego użytkowania. Ze względu na fakt, że podmioty nie są gotowe na wprowadzanie proponowanych zmian, umowy przedłużające będą podpisywane w pierwotnej wersji dokumentu z 2019 roku. Te, które zostały już podpisane z użytkownikami będą aneksowane. Ponadto, PGW Wody Polskie zniosło zakaz stosowania zanęt, który miał wejść od 15 czerwca, ograniczając praktycznie do zera sezon letni. Uniemożliwiłoby to skuteczne łowienie ryb. 

To krok w dobrym kierunku, żeby rozwiązać problem mający fundamentalne znaczenie dla dalszego istnienia firm i zatrudnionych w nich pracowników. Alarmowaliśmy od dawna, że program „Opłata Krajowa” wymaga uszczegółowienia i przygotowania razem ze stroną społeczną, biorąc pod uwagę ich argumenty. Cieszy nas i napełnia optymizmem, że PGW Wody Polskie uznały, że program nie może być stosowany w obecnej formie i należy go dopracować. Zakaz stosowania zanęt, który miał przyczynić się do walki ze złotą algą też został cofnięty. Naszym zdaniem o czym przekonywaliśmy PGW Wody Polskie takie działanie byłoby nieefektywne i pogrzebałoby sezon letni nad wodą dla wędkarzy – powiedziała Beata Olejarz, Prezes Polskiego Związku Wędkarskiego. 

Wody na konkursy i kłusownictwo

Nadal Dyrektorzy RZGW Wody Polskie mając prawny obowiązek przekazania publicznych, śródlądowych wód powierzchniowych płynących, do rybackiego korzystania, nie prowadzą działań w celu ogłoszenia lub rozstrzygnięcia konkursów ofert na użytkowanie obwodów. Obwody stanowią własność Skarbu Państwa i ten temat ma być kolejnym obszarem nad jakim obie strony w trybie pilnym usiądą do stołu.

Z przekazanych informacji do właściwego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczących 2022 r. wynika, że liczba nieoddanych w użytkowanie obwodów rybackich wzrosła do 236. Wzrosła również liczba rozwiązanych umów. W 2022 r. rozwiązano 51 umów (w 2021 r. takich przypadków było 15). Jednocześnie spadła liczba zawartych umów na rybackie użytkowanie wód oraz ogłoszonych konkursów ofert. W 2022 r. zawarto 14 takich umów i ogłoszono 3 konkursy ofert (w 2021 r. było to odpowiednio 27 zawartych umów i 10 ogłoszonych konkursów ofert). Zarówno w 2021 r., jak i 2022 r. spośród 11 dyrektorów RZGW PGW WP jedynie dyrektor RZGW PGW WP w Gdańsku ogłosił takie konkursy. PZW i PGW Wody Polskie mają również wypracować rozwiązania w zakresie zwiększenia kar za przestępstwa i wykroczenia kłusownicze, jak również uzyskania legalnego dostępu strażników SSR do danych osobowych osób ukaranych. 

Ustawa o rybactwie śródlądowym wskazuje jednoznacznie, że: „Publiczne śródlądowe wody powierzchniowe płynące stanowiące własność Skarbu Państwa dyrektor regionalnego zarządu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przekazuje do rybackiego korzystania w drodze oddania w użytkowanie obwodu rybackiego.” To jest obowiązkowe a nie fakultatywne, tak wskazuje obowiązujące prawo. Głęboko wierzę, że podobnie jak z Opłatą Krajową ten temat uda się szybko wspólnie z Prezesem Krzysztofem Wosiem rozwiązać - powiedziała Beata Olejarz, Prezes Polskiego Związku Wędkarskiego. 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Nakło
16.7°C
wschód słońca: 05:06
zachód słońca: 20:25
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nakle

kiedy
2024-11-17 14:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany