10 sierpień 2022

O godz. 10 z Wojskowego Lotniska na Okęciu staruje samolot, by zabrać pacjentów z Zagrzebia

zdjęcie: O godz. 10 z Wojskowego Lotniska na Okęciu staruje samolot, by zabrać pacjentów z Zagrzebia / fot. PAP
fot. PAP
O godz. 10 z Wojskowego Lotniska na Okęciu startuje samolot, który uda się do Zagrzebia i stamtąd odbierze osoby poszkodowane w wypadku w Chorwacji. Po południu powinien być w Polsce. Niewykluczone, że dziś do Polski przyjedzie 12, a nie 13 osób - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
REKLAMA

Andrusiewicz był pytany w środę w Polsat News o to, jak będzie dziś wyglądał transport osób poszkodowanych w Chorwacji i ile osób przyjedzie.

"Wszystko tak naprawdę zmienia się do ostatniej chwili. Jeszcze wczoraj było to 13 osób, które miały być przywiezione, dzisiaj niewykluczone, że będzie to jednak 12 osób - z uwagi na lekkie pogorszenie się stanu zdrowia jednego z pacjentów" - powiedział.

Jak poinformował rzecznik MZ, samolot startuje o godz. 10 rano z Wojskowego Lotniska na Okęciu i uda się bezpośrednio do Zagrzebia, by stamtąd odebrać pacjentów. Po południu powinien być w Polsce.

"Bardzo ciężko ranna jest jedna z pacjentek, która będzie przewożona na operację, szereg operacji do Krakowa. Poza tym są to pacjenci (...) stabilni - mogą być przewożeni, oczywiście przewożeni w pozycji leżącej, dlatego samolot będzie zaopatrzony w specjalny sprzęt, który umożliwi właśnie taką podróż - w pozycji leżącej. Nie zabieramy pacjentów, którzy nie nadają się do przewożenia, którzy wymagają intensywnej opieki medycznej" - podkreślił.

Pytany, gdzie trafią pozostali pacjenci poinformował, że samolot leci na linii Warszawa-Zagrzeb, Zagrzeb-Warszaw. "Z Warszawy rusza potem do Poznania i Krakowa, więc lokalizacje, w których umieszczeni będą pacjenci to Warszawa, Poznań i Kraków" - powiedział.

Jak dodał, o godz. 9 rozpoczęło się specjalne spotkanie na łączach internetowych między zespołem misji medycznej, LPR i lekarzami z Chorwacji. "Podczas tego spotkania będzie ustalane co się wydarzy dzisiaj i w najbliższych dniach" - wskazał.

O godzinie 10.20 przed bramą główną Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie odbędzie się briefing prasowy poświęcony transportowi do kraju osób poszkodowanych w tragicznym wypadku w Chorwacji. Udział w nim wezmą: dr Artur Zaczyński, szef Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz rzecznik prasowy Ministra Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę 6 sierpnia nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

W szpitalach w Chorwacji jest 28 pacjentów. Cztery poszkodowane osoby wróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim na czele.(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nakło
10.7°C
wschód słońca: 06:40
zachód słońca: 18:41
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nakle

kiedy
2022-10-14 19:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-12 19:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa w...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-13 17:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-07 18:00
miejsce
Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło...
wstęp biletowany